Motocykliści czy kierowcy przeróżnego rodzaju aut znakomicie wiedzą, że by zdołać radować się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), należy go słusznie przygotować. Sporo osób jednak nie użytkuje tożsamej zasady w stosunku do rowerów, a to poważny błąd. Rower, jednakowo jak inne środki lokomocji, pożąda uwagi swojego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie przeróżnych przejażdżek i rowerowych wypraw.

Opony szosowe 700 duro

Wprawdzie rower to nie auto ani motor, tym samym lista prac, jakie powinniśmy wykonać podczas przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć i skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co musimy zatroszczyć się przed nawiązaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto sprawić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeśli łańcuch jest uszkodzony, zanadto luźny czy też nadmiernie naciągnięty – należy go stosownie naciągnąć. Na domiar tego należy go nasmarować wyjątkowym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego witalność.
* Opony – prócz standardowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów odszukamy na oponie), należy uczynić, czy opony w rowerze nie potrzebują wymiany. W przypadku pęknięć lub też przesadnego zużycia bieżnika – opony trzeba wymienić. Nie chcemy przecież, by w czasie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma gigantyczny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, dlatego należy spowodować poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką należałoby uczynić luz nadrzędnych śrub konstrukcji roweru, a gdy znajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Ponadto należałoby spowodować szczegóły oświetlenia – pragniemy przecież być dostrzegalni na drodze.

To podstawowa lista czynności, które należy wykonać przed główną przejażdżką. Po zimie należałoby także rower wnikliwie umyć i pokryć zabezpieczającymi specyfikami – to naturalnie dzięki temu będzie porządniej chroniony podczas całego sezonu.